Елисавета Консулова-Вазова |
След като завършва Рисувалното училище в София, Елисавета, заедно с двете си дъщери, заминава за Мюнхен (1909-1910), където специализира в Академията на дружеството на жените-художнички при проф. Книр. По творческия си път тя създава портрети на Иван Вазов, Стоян Михайловски, Добри Христов, Борис Вазов и множество детски портрети, издържани в естетиката на импресионизма, която й донася името „майка на цветята” (проф. Константин Гълъбов).
Елисавета Консулова организира и редактира сп. „Беседа” (1934-1940), преименувано на „Дом и свят” (1940-1943), учредителка е на дружеството за домашна култура „Български дом”, което прави редица изложби в периода 1936-1945 г., една от начинателките е на движение „Родно изкуство” у нас. Консулова е и един от първите деятели на Българския куклен театър.
Един от съществените културни приноси на Елисавета Консулова е и дейността й като художествен критик и преводач. Тя превежда от английски и немски над 20 романа, като преводаческата й дейност започва още в ранната 1905 г.
По време на Балканската война Елисавета е самарянка в Ямбол и Лозенград, доброволка в холерния лагер в Чаталджа.
(Из книгата на Катя Зографова „Многоликата българка. Забележителни жени от Възраждането до наши дни”, С., Изток-Запад. 2006)
Няма коментари:
Публикуване на коментар