подготвени за в. "Сега" по покана на Бойко Ламбовски
Катя Зографова в Париж през 2014-та, когато се случва "третата" история |
ЗОГРАФОВИЯТ РОД
е над 300-годишен. Когато обаче се омъжих за Константин, той се именуваше Кузмов. Мама Мария, сама от виден род -на поп Иван Саракински от Воден (в днешна Гърция), един ден ми разказа с горест, че като бутали старата къща, с нея унищожили и наследството на Динко Зограф, скрито на тавана – цял иконостас, инструментите, боите, скрина, в който си заключвал архивите, дори „нeстeра“, с който пускал кръв. И внучката на свещеника, клел поборниците в Илиндеското въстание, ме срази с финала: „С парчетата от иконостаса сварихме мармалада“. Като преодолях потреса, заклех се да възстановя родовата фамилия! За мое учудване идеята ми бе възприета, включително и от свекър ми Кузма Кузмов, преименуван така по тертипа на една опростителска следдеветосептемврийска практика. И целокупно се върнахме към Зографите! Единствено аз се задържах по-дългичко Кузмова-Зографова, защото... имах над 200 публикации със старата фамилия. Проф. Никола Георгиев обобщи този парадокс като „феминизъм по български – получаваш каквото искаш, отказваш се“! Истината е, че обичам фамилията си, дори мисля, че страстта ми да възкресявам фигури на личности е любовно озарение - изравям ценни документи и думи, майсторя нещо като модерни „словозографии“. С името Зографови е свързана и една трагикомична софийска случка. След моя лекция до мен се приближи възрастна дама и заяви, че е леля на мъжа ми и иска да говорим по важен въпрос, била впечатлена от словото ми. Чак когато дойде в музея на Вапцаров, видях, че се движи трудно след операция на бедрената става. Засрамих се, че съм я накарала да се изкачи до четвъртия етаж без асансьор, още повече, когато разбрах, че живее в съседен вход... Така е в големите градове, дори Зографите може с години да се разминават! А това, което ми предложи Елена Зографова, бе да направим родова среща. И наистина, събрахме се, поставихме паметник, потропнахме хорце...
Родовата среща на Зографите пред паметника на Динко Зограф в Брягово |
А ПАНАГЮРЦИ – ДОНСКИ КАЗАЦИ!
Нямам къща в родното Панагюрище, но сякаш никога не съм го напускала. Героите ми: Орчо войвода, хаджи Неделя, Райна Княгиня, Цвета Зографска, приятелите и колегите от Историческия музей, ме карат „хвърковато“ да си идвам „у дома“ с различни бойни задачи. Една от тях беше да открия изложба на тримата известни художници Манол Панчовски, Александър Станчев и Стайо Гарноев. Разбира се, словото ми бе жарко и витиевато!
Повече за филма - научете тук. Вижте и трейлър на лентата.
Есето "Моят Каменград" и още за Катя можете да прочетете тук.
ПОЛЕТ ВЪРХУ ЧЕРНОТО КРИЛО НА ЯВОРОВ
През 2014 г. се навършиха 100 г. от трагичното самоубийство на Яворов. Нещо злокобно се случи и в моя живот в „годината на траура“, за която се готвех с фототипно издание на Гео Милевата „Панихида за поета Яворов“ и малката ми студия към нея „Култът Яворов“, обмисляхме изложбата „Път, на който не съзирам края...“ На конкурса за директор на НЛМ, проведен през лятото, моя милост се бе класирала на първо място от 6-те кандидати, но 1 точка се бе оказала фатална, за да не стана титуляр. И тогава се развихри яка интрига, планирана и проведена с „хибридна” тактика – когато съм в Париж, та да „няма връзка“ с мен и практически да не мога да попреча на сценария. Докато обхождах Яворовите места в Латинския квартал, гроба на Мина в Бианкур, в един сайт „знаеха“ цели три часа по-рано какво съм казала, преди въобще да съм дала злощастното си интервю! Думите ми бяха изопачени, скалъпени бяха обвинения за уволнение - „политическа чистка“ на уредничка, която и до днес работи необезпокоявано в музея. Не можех да повярвам в какъв пошъл филм вкарват мен, независимата панагюрка, никога нечленувала в партия!
Преди да стане директор на НЛМ в София, Катя Зографова 7 години е уредник на музея "Вапцаров" в София. На снимката държи "Реликви от наследството на Вапцаров" по повод 100-г. от рождението на поета. |
ЗОГРАФОВА В РОЛЯТА НА ВАПЦАРОВА ЛЮБИМА
Преди 10 ноември изследовах „буржоазните“ творци като Фани и Чавдар Мутафови, Змей Горянин, Йордан Стубел, а като се смени системата, станах уредник в музея на Вапцаров. Винаги „против течението“! Затова пък читателите вярват на своя „хомо архивариус“ и „защитник на онеправданите от историята“, както ме назова една журналистка. 7 години обгрижвах последния дом на Огняроинтелигента на ул. „А. Кънчев“ 37 в София. Посрещна ме тъмнозелена мостра на тоталитарна обител, потънала в битова разруха в годините на „демокрацията“, истински музей на ужасите. Запретнах ръкави и направих проект за преобразяването му в модерен културен център, обаче като завалеше дъжд, тичах обезумяла да подлагам кофи и легени под пробойните от тавана! В критичния момент преди 100-годишнината на поета Министерството на културата отпусна животоспасяващите средства и
направихме генерален ремонт. 3 години не излязох в отпуск, но се чувствах музеен човек на място.
С акад.Румен Скорчев и Майа Вапцарова във Вапцаровия музей, София, 2009 г. |
годишен бай Тодор от Троян, който е бил последният жив познайник на поета от военноморското училище. Сред документите бил и един еделвайс от Пирин, който Вапцаров му е подарил, както и две картички с любимата му планина. Смята се, че едната била адресирана до Катя Зографова – една от предполагаемите любими на поета...“
ГАЛАНТНИЯТ ПОРТУГАЛЕЦ
Лисабон е един от градовете, които обожавам. С гигантски мащаби на морска империя, но тъжен и овехтял като обеднял аристократ. Затова фадото толкова му отива. Звучи навсякъде
из лабиринта на Байро алто, централния квартал, където бяхме тръгнали да търсим любимото кафене на Фернандо Песоа...
На кафе с Фернандо Песоа в Лисабон |
ИЗНЕНАДИТЕ НА БРИТИШ ЛАЙБРЪРИ
С най-новата си книга в ръце |
културна /и кулинарна/ програма, вместо това аз упорито проучвах и посещавах местата, описани от Асен Христофоров в „Скици от Лондон“. Приятелите ни се дивяха какъв е този писател, че да превърна краткото си пребиваване в града на Темза в малка „Христофориада“. Слава Богу, той е живял в университетската част на града, близо до адресите на членовете на кръжеца „Блумсбъри“, та видяхме и паметните плочи по техните жилища, и малкия паметник на Вирджиния Урф, издигнат със средствата на почитателите й. Отскочихме и до Британската библиотека, разбира се. И там първото нещо, което направих, беше да потърся в електронния каталог Асен Христофоров, създал чудесна книга за Лондон, заради която е обвинен за англофил с кодово име „Хиената“. Въобще след 1944 г. възпитаникът на престижното Лондонско висше училище по икономика изпада в немилост и става от университетски преподавател жител на Говедарци, пише „Мацакурци“ /”Вуцидей“/ из живота на коравите рилски шопи. Бях неприятно и приятно изненадана – Христофоровите „скици“ липсваха, затова пък имаше цели 2 мои книги. Семейство Хауел бяха респектирани, аз също. През 2015 излезе 12-та ми и най-успешна книга: „Знаменити § Заравени § Забранени“, в която необикновеният писател и икономист не е пропуснат. Този път съм сигурна, че ще я откриете в каталога на Националната ни библиотека!
Истории на Катя Зографова
________________________
В "Чат-пат" с разрешението на автора Катя Зографова и съгласието на журналиста Бойко Ламбовски са публикувани оригиналите на петте истории, които бяха отпечатани в съкратен вид във в. "Сега". Авторът обаче е изпратила в редакцията шест сюжета, които излизат в "Чат-пат" в пълен вариант. Снимките са от личния архив на Катя Зографова и са подбрани специално за историите в "Чат-пат" от Стоян Радулов.
Вижте още текстове за автора на горните истории:
Катя Зографова - да бъдеш адвокат на онеправданите в историята
__________________________________________________________
ДА ПОПУЛЯРИЗИРАМЕ ПАНАГЮРИЩЕ СРЕД ЧУЖДЕНЦИТЕ В СОЦИАЛНИТЕ МРЕЖИ.
ОТИДЕТЕ НА СТРАНИЦАТА "ОБИЧАМ ПАНАГЮРИЩЕ. ВИЖ ГО И ТИ" - LOVE.PANAGYURISTE - ВЪВ ФЕЙСБУК И СПОДЕЛЯЙТЕ ПЛАКАТИТЕ НА ГРАДА СРЕД СВОИТЕ ПРИЯТЕЛИ И В СВОИТЕ ГРУПИ. ДА ПОКАНИМ "ЧИТАВИТЕ" ХОРА НА ГОСТИ.
This page is to promote the town Panagiurishte in Bulgaria, Europe. It
is a town with a rich and ancient history, unique culture and hospitable
people. See it and love it.
Авторката безспорно е талантлива, но губи много от манията си да се хвали и изтъква сама. Нека остави другите да видят колко струва!
ОтговорИзтриване