Анна Каменова с писателя Димитър Димов |
Анна Каменова оставя чудесни пътеписи, вдъхновени от лирична дарба. Едни от най-хубавите й пътеписни разкази са „В Черешово” и „Свещените води на Делиормана”. Освен на разкази и пътеписи, лирика и мемоари, Анна Каменова е автор и на няколко романа, сред които най-известният е „Харитининият грях” (1930). Официалното признание идва по-късно: за романа си „Градът е същият” писателката е удостоена с годишната награда на Министерството на просвещението през 1934 г.
Школувана в „Златорог”, вече в ролята си на литературен критик със своя рубрика (във в. „Свободна реч”), Каменова ни оставя и ценни редове за литературни произведения, изложби, театрални постановки. Забележителна е и дългогодишната й работа в българската секция на ПЕН клуб, разчитаща, особено през времето на „Желязната завеса” на няколкото й чужди езика, тактичността и работливостта й. Една от ключовите й социални кампании е била (уви, неуспешната) инициатива да предложи поетесата Елисавета Багряна за Нобелова награда.
(Из книгата на Катя Зографова „Многоликата българка. Забележителни жени от Възраждането до наши дни”, С.,Изток-Запад. 2006)
Имаме личности, с които да се гордеем вечно. "Многоликата" Катя Зографова, ней дължим благодарност за възкресяването в благодарната ни памет на тези светли образи!
ОтговорИзтриванеИ на "многоликия" ни приятел Стоян Радулов тоже! Аз, "анонимният" Лиахим Вечнуг, ти благодаря, приятелю! Твоята работа е будителска!
Изтриване